ashdod10 logo

בעקבות המהומות הקשות במגרש באשדוד: "זו לא דרכנו"

ההד התקשורתי של הכתבה על המהומות במשחק של עירוני אשדוד נגד מכבי קרית מלאכי, כאן באשדוד 10, הכתה גלים והעלתה לשיח את נושא האלימות במגרשים. בריאיון מיוחד לבקשת אשדוד 10 התכנסו ראשי ארגון האוהדים "הלגיון הצהוב" של עירוני אשדוד כדי לדון על האירועים הקשים מול קרית מלאכי ומבטיחים "אף אחד לא רוצה את כל הבלגן הזה. אסור שמשחק אחד יכתים את המועדון כולו". תגובת מועדון עירוני אשדוד: "אנחנו מגנים אלימות מכל סוג"
נועם אלטחן | שלישי, 25 אוקטובר 2016 20:04
בעקבות המהומות הקשות במגרש באשדוד: "זו לא דרכנו" ראשי ארגון האוהדים בתצלום קבוצתי. צילום: נועם אלטחן

דורון אוחיון, איציק אבודרהם, רונן לוי, מייקל ממיסטלוב וניר עוז (לא השתתף בשיחה) התכנסו יחד כדי לדון על אירועי קרית מלאכי וגם על עתיד האוהדים של המועדון הצהוב. "היה הכי קל לנו להגיד כולם בואו נתנפל עליהם אנחנו מאות והם עשרות אבל בכל זאת בחרנו לעצור את זה" מספר איציק אבודרהם ראש ארגון האוהדים "הלגיון הצהוב". כולם באים מאהבה טהורה לספורט, לא עסוקים בנקמנות ולא במטרה להתסיס. המשחק מול קרית מלאכי העלה לשיח את מה שכולנו לא אובים לראות בספורט אבל אם יש דבר אחד בוודאות שאפשר להגיד לזכות הקהל הצהוב זה הדבקות במטרה והכמיהה לספורט.

בשנה וקצת שעירוני אשדוד קיימת היא שברה שיאים בכל הקשור לנושא האוהדים, כאן בעיר אשדוד. לראשונה מזה שנים ארוכות שיחת היום התבססה בעיקר על היריבות בינם לבין האדומים ואפילו למי יש יותר אוהדים. עירוני אשדוד טענו תמיד שהאיכות שלהם מדברת. העידוד הבלתי פוסק גם ברגעי משבר בכר הדשא זה שאפיין את המועדון. "בטוב וברע לא נעזוב" אחד מהשירים הבולטים שלהם מאפשר הצצה להוויה הפנימית שמתרחש בתוך המועדון הצהוב.

מה המטרה העיקרית של ארגון האוהדים "הלגיון הצהוב"?

איציק: "הקמנו את ארגון האוהדים לצד המועדון עירוני אשדוד. לכל קבוצה מצליחה יש אוהדים שתומכים בהם. זה מתבטא בתפאורה, שירים וכדומה. אנחנו בונים משהו שלא היה כאן באשדוד אף פעם. אנחנו מביאים תרבות עידוד אחרת".

מייקל: "לאף אחת מהקבוצות אין את הכמות והאיכות שאנחנו מציגים בשום גילגול. יש הרבה אנשים מחפשים את השואו".

דורון: "להביא 800 או אלף אוהדים למשחק ביום שישי בליגה ב' זה לא עניין מובן מאליו. קח לדוגמה את המשחק של בית"ר ירושלים ומ.ס אשדוד. בית"ר הביאה למעלה מחמשת אלפים אוהדים והיציע של אשדוד התמלא באוהדים של בית"ר. תוסיף זה שבתוך היציע שמה נמצאים לפחות 500 אשדודים וקיבלת תשובה למה צריך גוף אוהדים חזק באשדוד".

דיברתם על "תרבות עידוד אחרת", אז איך אתם מסבירים את מה שקרה בקרית מלאכי?

איציק: "שבועיים אחורה, במשחק מול קרית מלאכי בגביע בחוץ. הם ניצחו אותנו בתוספת זמן ושרו לנו 'יאללה הביתה'. במשחק האחרון החזרנו להם באותה שירה. זה שהם בחרו להתלהם זה בחירה שלהם. עשו מזבוב פיל ועניין של שבע דקות נגמר. היה הכי קל לנו להגיד כולם בואו נתנפל עליהם אנחנו מאות והם עשרות".

איציק אתה לא יכול להגיד מזבוב פיל. דורון קפץ מכר הדשא להפריד, זרקו בקבוקים מלאים, מישהו היה יכול להיפגע

דורון: "אני יודע שחלק נכבד מכבד אותי אז ידעתי שאני חייב למנוע את המהומה שפרצה ביציע. אני ועוד כמה חבר'ה עצרנו להרגיע ולמנוע התלהמות נוספת. אף אחד לא באמת רוצה את כל הבלגן הזה. כל זה מיותר שכל אוהד יתרכז בקבוצה שלו. בעניין הבקבוקים אין לנו מושג איך נכנסו לשם. אנחנו מכרנו רק בכוסות על פי הוראה של משטרה".

מייקל: "בואו לא נשכח שהיו ביציעים אוהדים של נורדיה, אוהדים של מ.ס אשדוד וגם אוהדים של האדומים אשדוד".

מה אתם רוצים למסור לכל האוהדים?

דורון: "אני מגנה את כל האלימות במגרשים ואני מודיע כאן שאם אני אתפוס מישהו שזורק בקבוקים או מתגרה בקהל יריב בצורה שלא ספורטיבית, ההנהלה תחזיר לו את החבר העמותה והוא לא יגיע יותר. חבל שמשחק אחד ישפיע על כל מה שבנינו פה. בסופו של דבר אנחנו מדברים על כדורגל ועוד באשדוד ולא באופרה בצפון תל אביב. צריכים להכניס הכל לפרופורציות. אם לא היה האדומים אז אין עירוני ולהיפך. חייב להיות יריבות בין הקהלים אחרת נחזור לעידן של מ.ס אשדוד".

רונן: "עם האדומים יש לנו מערכת יחסים טובה איתם, בכדורגל יריבים ובחוץ מתחבקים ומתנשקים".

דורון: "במשחק מול נתיבות קמנו ומחאנו כפיים לחלוץ של נתיבות שתקע לנו גולים. אנשים חשבו שהשתגענו. אם זה לא ספורטיבי אז מה ספורטיבי?. אסור לנו בגלל משחק אחד יקבלו רושם אחר בעיר עלינו".

איציק: "בהזדמנות הזו אני רוצה לקרוא לכולם לבוא למשחקים של עירוני אשדוד ולעודד את הקבוצה. אנחנו נשבענו שנתמוך בקבוצה בטוב וברע לא נעזוב בדיוק כמו בשיר שלנו".

איך ארגון האוהדים עובד לצד המועדון?

איציק: "יש הפרדה מוחלטת. הם בניהול המועדון ואנחנו עם האוהדים. ההנהלה מטבע הדברים מתעסקת בדברים השגרתיים והמקצועיים לנו אין נגיעה בזה".

דורון: "אני בתור מנהל קבוצה של עירוני אשדוד רק בגלל שאין מישהו שיכול לתת אהבה וזמן כמו שאני נותן. אני קודם כל אוהד של הקבוצה ורוצה בהצלחתה. כאן צריך לדחוף ולהזיז עניינים".

20161023 124215

איך אתם מתכוונים להביא עוד אוהדים?

איציק: "שנה שעברה התחלנו במאה אוהדים וצמחנו ממשחק למשחק. זה לא דבר שנבנה במהירות. רוב הבנייה של הקהל שלנו מגיע מחברים של האוהדים שלנו".

דורון: "אנחנו מגדלים דור חדש של אוהדים שיאהב את עירוני. אשתי אוספת את הילדים מטו' שמשחקים עם הבן שלי. הפכנו את המשחק של עירוני לחוויה לכל המשפחה".

מייקל: "ככל שנתקדם ונשחק בשעות נוחות יותר הכמות והאיכות תגדל. אני יכול להבטיח שאם המשחק מול קרית מלאכי היה מתקיים במוצאי שבת היינו מביאים 4 אלף משני הצדדים".

דורון, אז למה לא ביקשתם את איצטדיון היא'?

"בדקנו לגבי האפשרות לשחק שם. נאמר לנו שלא ניתן בגלל המשחק שיש למ.ס אשדוד במוצאי שבת ואם נשחק בשישי לא יהיה ניתן לנקות אותו עד למשחק הבא. מה גם אנחנו מעדיפים לשחק בסינתטי, זה המבצר שלנו. בנוסף העלויות של האצטדיון היא' יקרות לנו. 5500 שקל ועוד כסף לסידורי אבטחה הופכים את המתקן כלא אטרקטיבי כלכלי. אנחנו חיים מהכסף של האוהדים, כל שקל חשוב לנו".

בעוד שלוש שנים באיזה מצב אתם רוצים להיות?

איציק: "הגוש שלנו צריך לגדול באיכות ובכמות".

דורון: "שלושת אלפים קבועים כל משחק עם 800 מניות. יש לנו קהל טוב אבל יש לנו בעיה במכירה של מניות. המניות זה הכסף במרכזי במועדון ומאתיים חברי מניות זה נמוך לקבוצה כמו עירוני אשדוד, חייבים יותר".

מייקל: "קבוצות האוהדים בעולם הוכיחו את עצמם וניתן לראות את זה בברצלונה וריאל מדריד. מי שאוהד את המועדון שיפתח את הכיס ויעזור לו להתפתח".

שאלה אחרונה, לאחרונה יש רחשים על איש עסקים מקומי שעשוי להיכנס לשותפות במועדון. מה יש לכם להגיד על זה?

כולם עונים ואומרים: "אף אחד לא יהרוס את מה שבנינו פה מאפס. זו קבוצת אוהדים, מי שרוצה שיבוא וייתן מכספו, אנחנו נעריך את זה. השליטה תמיד תישאר בסופו של דבר אצל האוהדים זו מהות המועדון".

מועדון עירוני אשדוד נמסר בתגובה על אירועי קרית מלאכי: "הקהל שלנו מורכב בין היתר מנשים וילדים קטנים שעברו חוויה לא נעימה וחבל. המועדון היה עסוק מאז המקרה בפעילות מונעת בתוך חברי העמותה כדי לא להיגרר למקרים כאלו בעתיד. אנו מגנים אלימות מכל סוג".